Kotkan edustalta löytynyt harvinaista panssarilevää
Julkaistu 03.09.2025
Valtakunnallisen sinileväseurannan yhteydessä on tiistaina 2.9. Santalahden uimarannalla on havaittu runsaasti sinilevää.
Sinilevähavainnon lisäksi Kotkan edustalla on tehty viikonloppuna havainto alueella vielä harvinaisesta panssarisiimalevä Alexandrium ostenfeldiistä. Lajin kukinto on
bioluminoiva eli hohtaa pimeässä vedessä. Päiväaikaan punertava vesi voi myös olla merkki panssarileväkukinnasta.
Kyseinen laji tuottaa voimakasta hermomyrkkyä, jota kertyy etenkin simpukoihin. Vedessä ei kukinnan aikaan tule uida, etenkään pienten lapsien tai lemmikkien, sillä riski veden nielemiselle on suuri. Kukinta voi myös aiheuttaa iho-oireita.
Rannikolla tulee olla aina tarkkana mahdollisten poikkeamien varalta ja välttää sinileväpitoisessa vedessä uimista tai veden muuta käyttöä.