Avoin varhaiskasvatus aloittaa iltaolkkarit
Julkaistu 10.11.2025
Kotkan kaupungin avoimessa varhaiskasvatuksessa alkaa marraskuussa uusi toimintatapa, ns. iltaolkkarit.
Iltaolkkariin ovat tervetulleita kaikki perheet alle kouluikäisten lasten kanssa. Iltaolkkarissa voi vain olla ja viettää mukavaa aikaa toisten perheiden kanssa tai osallistua ohjattuun toimintaan.
Ensimmäinen iltaolkkari järjestetään torstaina 27.11. klo 16-18 Kotkansaarella Katariinan päiväkodissa, Puistotie 15.
Illan aikana on mahdollisuus leikkiä roolivaatteilla ja luoda oma satuhahmo taidetyöpajassa. Tarjolla on myös iltateetä.
Toinen iltaolkkari pidetään torstaina 4.12. klo 16-18 Länsi-Kotkassa Velhon päiväkodissa, Ututie 2 (alaovi).
Tapahtumassa on pikkujouluteema ja tarjolla glögiä. Lisäksi leivotaan yhdessä joulupipareita ja illan aikana on myös mahdollisuus osallistua joulukorttipajaan. Halutessaan voi ottaa mukaan oman tonttulakin.