Rankin ja Kirkonmaan vesinäytteet täyttävät laatuvaatimukset – tutkintapyyntö poliisille jää voimaan

Julkaistu 08.09.2025

Kotkan saariston ystävät on toimittanut Kotkan kaupungille vesitutkimusten tulokset Rankista ja Kirkonmaasta.
Kesäkuussa toimitettujen tutkimusraporttien mukaan verkostoon lähtevästä vedestä tutkitut vesinäytteet täyttävät talousvedelle asetetut laatuvaatimukset ja -tavoitteet sekä Rankissa että Kirkonmaassa.
Kaupunginhallitus merkitsi asian tiedoksi.

Sen sijaan kaupunginhallituksen maaliskuussa tekemä päätös poliisille tehdystä tutkintapyynnöstä on edelleen voimassa ja sen tarkoituksena on selvittää, onko Kotkan saariston ystävät erehdyttänyt kaupunkia hakiessaan avustusta Rankin ja Kirkonmaan vesihuoltoon.

Biodiversiteettiohjelma liitetään ilmasto-ohjelmaan

Kaupunginhallitus päätti myös, että kaupungin työ luonnon monimuotoisuuden edistämiseksi organisoidaan ilmastotyön tapaan ja nykyinen ilmasto-ohjelma päivitetään liittämällä siihen biodiversiteettiohjelma.
Tarvittavat valmistelevat ja ohjaavat työryhmät järjestetään ilmasto- ja biodiversiteettityön kannalta tehokkaalla tavalla. Esitys biodiversiteettityön vaatiman resurssin varaamiseksi valmistellaan talousarviokäsittelyyn.

Luonnon monimuotoisuuden katoaminen on yksi aikamme vakavimmista kriiseistä. Kotkan kaupunki on kaupunkistrategiassaan päättänyt toimia vastuullisesti ja pyrkii toiminnallaan turvaamaan monimuotoisuuden säilymistä. Monimuotoisuutta turvaavia toimenpiteitä tulee suunnitella ja toteuttaa johdonmukaisesti kokonaisuutena, jotta niillä olisi haluttu vaikutus.
Tätä toimenpidekokonaisuutta on luonteva käsitellä yhdessä kaupungin ilmasto-ohjelman kanssa, jolloin ohjelman rakenteelle, yhteistyöverkostolle ja päätöksenteolle olisi valmis malli.

Kaupunginhallituksen esityslista on luettavissa osoitteessa www.kotka.fi/esityslistat