Syksyn ensimmäisen viikon kulttuurivinkit Merikeskus Vellamosta
Julkaistu 31.08.2026
Syyskuun alussa Merikeskus Vellamo kutsuu luennolle, taideopastukselle ja runoesitykseen. Ohjelmassa sukelletaan Kotkan Kantasataman historiaan suositussa luentosarjassa, tutustutaan ajankohtaisiin taidenäyttelyihin Kymenlaakson museossa ja pysähdytään runouden äärelle osana Kotkalaisen kirjallisuuden viikkoa.
Kantasataman historiaa vanhoissa valokuvissa
Syksyn ensimmäinen Tietoherkku-luento järjestetään keskiviikkona 2.9. klo 17 Vellamon auditoriossa. Luennolla tarkastellaan Kotkan Kantasatamaa vanhojen valokuvien kautta.
Kymenlaakson museon kuvakokoelmista vastaava tutkija Elina Pylsy-Komppa kertoo, millaisia näkymiä Kantasatamasta on tallentunut eri vuosikymmeniltä ja mitä kuvien taustoista tiedetään. Luento on osa vuoden 2026 Kantasatama, rakkaani -tapahtumasarjaa, jossa on tarkasteltu Kotkan Kantasataman historiaa ja nykyisyyttä.
Luento järjestetään Vellamon auditoriossa, eikä sitä suoratoisteta verkkoon. Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Keskiviikkoisin myös Merikeskus Vellamon näyttelyihin on vapaa pääsy klo 17–20.
Tietoherkku-luento: Kantasatama, rakkaani. Valokuvia Kantasatamasta.
Keskiviikko 2.9.2026 klo 17–18
Vellamon auditorio
Vapaa pääsy
Lounasaikaan taiteen äärelle
Torstaina 3.9. klo 11 järjestettävällä Lounastreffit-yleisöopastuksella tutustutaan kahteen Kymenlaakson museon ajankohtaiseen näyttelyyn: Eesu Lehtolan Linjat-näyttelyyn sekä Ville Salervon Kitka-näyttelyyn.
Opastuksella syvennytään näyttelyiden teemoihin ja taiteilijoiden näkökulmiin asiantuntijan johdolla. Molemmat näyttelyt ovat avoinna vielä sunnuntaihin 6.9. saakka.
Opastuksen jälkeen vierailua voi jatkaa ravintola Laakongissa, jossa lounasta tarjoillaan klo 11–14.30.
Lounastreffit-yleisöopastus: Linjat ja Kitka
Torstai 3.9.2026 klo 11–11.30
Kymenlaakson museo, Merikeskus Vellamo
Osallistuminen Vellamon pääsymaksulla 15/10 €. Museokortti ja Kaikukortti käyvät. Alle 18-vuotiaat maksutta.
Lisätietoja näyttelyistä:
www.merikeskusvellamo.fi/linjat
www.merikeskusvellamo.fi/kitka
Runoesitys osana kotkalaisen kirjallisuuden viikkoa
Keskiviikkona 9.9. klo 18 Vellamon auditoriossa kuullaan Teatteriryhmä Kimaran runoesitys Sumusta nousee valkoinen kyyhky.
Esitys pohjautuu Marja Kurjen runokokoelmaan Sodan sumusta puhuvat äänet. Runot käsittelevät ihmisten kokemuksia sodan keskellä sekä selviytymistä muutosten ja epävarmuuden pyörteissä.
Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton. Tapahtuman järjestävät Kotkan kaupungin kulttuuri- ja tapahtumapalvelut yhteistyössä Teatteriryhmä Kimaran kanssa. Runoesitys on osa vuosittain järjestettävää Kotkalaisen kirjallisuuden viikkoa, jota vietetään kirjailija Toivo Pekkasen syntymäpäivän ympärillä.
Teatteriryhmä Kimara: Sumusta nousee valkoinen kyyhky
Keskiviikko 9.9.2026 klo 18
Vellamon auditorio
Vapaa pääsy
Muutokset mahdollisia.