Liitsin lenkillä etsitään illan hienointa kaaraa
Julkaistu 07.05.2026
Lauantaina 23.5. Kotkan torilla ja Pasaatin korttelissa järjestettävässä nostalgisessa Liitsin lenkki -tapahtumassa pidetään ennen kaikkea hauskaa, kuunnellaan hyvää musiikkia ja tavataan vanhoja tuttuja, mutta myös kilpaillaan – ainakin leikkimielisesti.
Jo aikaisemmin on kerrottu, että Someron Säästöpankin tuomaristo valitsee illan parhaat pukeutujat, ja nyt on päätetty myös valita ”Illan hienoin kaara”.
Liitsiä kierrettiin aikanaan ennen kaikkea kävellen, mutta paljon myös moottorivoimin, pääasiassa autolla – ainakin siihen asti, kun paikallinen poliisi sakotti liian monesta kierroksesta….
Illan hienoimman kaaran valitsee asiantuntijaraati, johon kuuluvat yrittäjä Sami Ristiniemi ja liikenneopettaja Mika Tiitinen.
Palkintoja sekä pukukisaan että ”Illan hienoin kaara” -kilpailuun ovat lahjoittaneet mm. Kotkan kaupunginteatteri, Kymi Sinfonietta, Kymijoen Lohisoitto, Merikeskus Vellamo ja Someron Säästöpankki.
Muista, Liitsille on aina vapaa pääsy!
Lue lisää Lähet siä Liitsille? | Kotkan kaupunki
#liitsiinlenkki2026