Kymenlaakson museotoimikunta

Kymenlaakson alueella toimii Kymenlaakson museotoimikunta, joka tukee maakuntamuseon maakunnallista museotoimintaa. Toimikunnan tehtävänä on

  • valmistella vuosittain järjestettävä maakunnallinen museokokous ja koulutuspäivä
  • tuoda maakunnan mielipiteet esiin maakunnallista museotoimintaa suunniteltaessa

Kymenlaakson museotoimikunnan puheenjohtajana on maakuntamuseon museotoimenjohtaja ja sihteerinä maakuntamuseotutkija. Näiden lisäksi toimikunnassa on kuusi jäsentä, joiden toimikausi on kaksivuotinen.
Vuosittain erovuorossa on kolme jäsentä. Toimikunnan jäsenet valitaan maakunnallisen museokokouksen yhteydessä siten, että kaikki alueen museotoimintaa harjoittavat tahot tulevat tasapuolisesti edustetuiksi.

Toimikunnan tehtävien mukaisesti sen jäsenille voi esittää ehdotuksia ja toivomuksia maakunnallisen työn sisällöstä. Ole siis yhteydessä toimikunnan jäseniin!


Toimikunnan kokoonpano ja yhteystiedot:
Anu-Leena Lintunen, Virolahden museot, anu-leena.lintunen(at)virolahti.fi,
Kirsi Niku (puheenjohtaja), Kymenlaakson museo, kirsi.niku(at)kotka.fi
Paula Kouki, Haminan kaupungin museot, paula.kouki(at)hamina.fi
Seppo Pukki, Anjala-seura ry., pukkiseppo(at)gmail.com
Elina Bonelius, elina.bonelius(at)kouvola.fi
Pauliina Sakki, Pyhtään kunta, pauliina.sakki(at)pyhtaa.fi
Marja Salmijärvi (sihteeri), Kymenlaakson museo, marja.salmijarvi(at)kotka.fi
Maria Eloranta, Valkealan museoyhdistys ry., maria.eloranta(at)kouvola.fi